تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

چند برابرشدن کاندیداهای مجلس ، امیدواری یا نگرانی؟؟

   

  چند برابرشدن کاندیداهای مجلس ، امیدواری یا نگرانی؟؟

  غلامرضا جمالی زاده

  در دوره قبلی انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان ملایر، در دی ماه ۱۳۹۰ تعداد ۲۵ نفر ثبت نام نمودند. در همان روزهای نخست ۲ نفر و در روزهای بعدی -یعنی پیش از اعلام نظر هیئت های اجرایی و نظارت- ۳ نفر دیگر انصراف دادند و در نهایت از بین ۲۰ نفر باقی مانده تعداد ۱۷ کاندیدا مجوز حضور در عرصه رقابت انتخاباتی اسفند ۱۳۹۰ را دریافت نمودند.
  اما امسال در ۴ دی ماه ۱۳۹۴ و پس از پایان مهلت ثبت نام کاندیداها در ملایر تعداد ۷۲ نفر ثبت نام کردند که این عدد یک رکورد قابل توجه از احساس وظیفه و ورود به عرصه رقابت محسوب می شود. چنین اتفاقی در کل کشور نیز رخ داده و بنابر اعلام ستاد انتخابات وزارت کشور 12123 نفر برای ورود به مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده اند. هرچند طبق تجربه های دوره های قبل، واضح و مبرهن است که تعدادی از این کاندیداها خود نیز واقفند که نه صلاحیت اولیه را برای ورود به مجلس بعنوان نماینده مردم فهیم ایران دارند و نه شانس برگزیده شدن؛ اما واقعیت این است که تعداد کثیری نیز دارای شایستگی ها و قابلیت های نمایندگی هستند و اینک بر خود لازم دانسته اند تا برای برگزیده شدن وارد عرصه رقابت های تبلیغاتی شوند. لذا مرحله ثبت نام از کاندیداها موجب بروز و نمایاندن حس نماینده شدن و اخذ عنوان نمایندگی در بین بسیاری از دغدغه مندان عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شده که بی تعارف باید گفت نشان از بالندگی جامعه، وجود شور و نشاط و امید و همدلی و همزبانی است.
  مسلماً برای آنکه در طول ۴ سال تعداد متقاضیان برای حضور در عرصه رقابت و تبلیغات در یک حوزه انتخاباتی مانند ملایر ۳ برابر برسد و در کل کشور نیز به نسبت زیاد رشد کند باید بسترهای مناسب فکری و اجرایی و سیاسی و اجتماعی فراهم شده باشد. بطور خلاصه باید گفت تعیین خط مشی کلی نظام در سالجاری تحت عنوان "دولت و ملت، همدلی و همزبانی" که موجب همگرایی مردم و مسئولین در موضوع مذاکرات هسته ای و کسب موفقیت های ارزنده در این زمینه شد، گام بعدی خود را برداشته و همدلی و همزبانی را به عرصه انتخابات کشانده است.
  بستر دیگر، ایجاد فضای آرام و با نشاط همراه با اخلاق و امید توسط دولت تدبیر و امید است که در این فضای گسترده در دو سال گذشته شاهد بوده ایم که بسیاری از بداخلاقی های سیاسی کاهش یافته و روند روبه انحطاط "جدایی اخلاق از سیاست" تغییر مسیر داده و شاهدیم که آرام آرام باز مروت و اخلاق و جوانمردی به عرصه های رقابت های سیاسی باز می گردد.
  ثبت نام چند برابری کاندیداها از جمله نتایج ایجاد این فضا در جامعه بوده و همه افراد با همه سلایق را تحریک نموده است تا بیایند و خود و افکار و برنامه هایشان را عرضه کنند.
  از سوی دیگر اما شاهدیم که برخی از تحلیل گران، این حضور گسترده را موجب نگرانی خود و اطرافیانشان قلمداد کرده با صدای رسا از آن بعنوان حرکتی منسجم و حساب شده نام می برند. نگرانی این افراد بیشتر از آن جهت است که ممکن است در بین ثبت نام کنندگان افرادی وارد مجلس شوند که با افکار و ایده های مخالف نظام درصدد ضربه زدن به اصل نظام مقدس جمهوری اسلامی باشند. این نگرانی شاید در یک نگاه کلی منطقی به نظر برسد اما واقعیت آن است که سیستم های نظارتی و امنیتی نظام، آنقدر قوی و دقیق هستند که بتوانند آنها را بخوبی شناسایی و باعث جلوگیری از تحرکات بعدی شوند. این اقدام در روند بررسی صلاحیت ها از سوی هیئت های اجرایی و نظارت و نهایتا شورای محترم نگهبان طی خواهد شد و راه را برآنان خواهد بست.
  از سوی دیگر واقعا باید دید در بین خیل عظیم ثبت نام کنندگان برای این امر مهم چند درصد دنبال این هدف شوم هستند؟
  نکته مهم دیگر اینکه ممکن است برخی از کاندیداهایی که به گمان برخی تحلیل گران نگران، اهداف شومی را هم دنبال می کنند، بصورت ناشناخته و چراغ خاموش حرکت کنند و با چهره ای عوام فریب مردم را فریب داده و وارد مجلس شوند و اهدافشان را دنبال کنند. در صورت وجود چنین نکته ای البته کار بسیار دشوار است و قضاوت سخت؛ چرا که چنین افرادی اساساً شناسنامه سیاسی ندارند و مردم فهیم ایران اسلامی در انتخاب نمایندگان خود عمدتا افرادی را بر می گزینند که نزد آنها یا شناسنامه سیاسی قابل قبولی داشته باشد یا شناسنامه کاری و قومی و قبیله ای. و نکته دیگر اینکه اینگونه افراد ناشناخته و غرض-پنهان حتی ممکن است درقالب چهره نزدیک به جناح خود دوستان نگران هم وجود داشته باشند لذا نمیتوان با یک چوب همه را راند و از حضور گسترده مردمی در این عرصه ابراز نگرانی کرد.

  از این رو اگر ابراز نگرانی ها خیلی عمیق باشد شاید بر این اساس استوار شده است که ممکن است راه ورود افکار و افراد همسو با برخی جناح ها بسته شود و این نگرانی ها نه بخاطر نظام بلکه بخاطر از دست دادن کرسی های یک جناح خاص در مجلس ایجاد شده باشد. که در این صورت باید بر نوع برداشتهای اینچنینی یا درخواست تجدید نظر کرد یا تاسف خورد.
  و نکته ظریف دیگر اینکه چگونه است برای حضور حداکثری مردم- با هر بینش سیاسی- در پای صندوق های رای تبلیغ و دعوت می کنیم اما برای حضور آنها در هنگامه ای بنام کاندیاتوری همان صندوق ها ابراز نگرانی ؟ و ایا این دوستان اگر مطمئن بودند اکثریت این کاندیداها وابسته یا نزدیک جناح خودشان هستند باز هم نگران می شدند ؟؟
  از این بعد که این نظام الهی قدرتمند است هیچگونه نگرانی وجود ندارد اما بی تعارف باید گفت باید نگران شد که برخی ها به بهانه نظام، نگرانی های خود را به همه چیز تعمیم میدهند.
  به هر حال با نگاهی به سطوح مختاف جامعه بخوبی میتوان دریافت که آنچه پیش آمده بیش از آنکه نشانه ترس و بیم باشد نشانه ایمان وامید است و با همه مخاطراتی که ممکن است بصورت طبیعی داشته باشد برای این کشور و نظام و این مردم فهیم دستاوردهای خوبی خواهد داشت. بعون الله و فضله

   

  چاپ شده در هفته نامه طلیعه امید شماره 65  


  این مطلب تا کنون 51 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 29 دي 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : نگرانی ,عرصه ,مجلس ,نظام ,سیاسی ,مردم ,عرصه رقابت ,مردم فهیم ,برای حضور ,ابراز نگرانی ,دیگر اینکه ,مجلس شورای اسلامی ,
  چند برابرشدن کاندیداهای مجلس ، امیدواری یا نگرانی؟؟

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55458
 • تعداد مطالب :148662
 • بازدید امروز :414678
 • بازدید داخلی :13772
 • کاربران حاضر :179
 • رباتهای جستجوگر:653
 • همه حاضرین :832

تگ های برتر